پایه

روف گاردن چیست ؟

روف گاردن چیست

وقتی از روف گاردن (Roof garden) صحبت می‌کنیم به نوع خاصی از باغ اشاره می‌کنیم که شامل فضاهای سبزی است که نه در زمین، بلکه در ساختمان‌ها، تراس‌ها یا حتی پشت‌بام‌ها اجرا می‌شود. در این مطلب از ایران روف گاردن قصد داریم درباره این پدیده و اینکه روف گاردن چیست ، توضیحات کاملی ارائه دهیم.
روف گاردن مطمئناً یکی از پرکاربردترین و شیک‌ترین روش‌ها برای ایجاد مناطق سبز در مکان‌هایی است که به طور طبیعی مستعد این فضا نیستند، مانند مراکز شهر و غیره. فضای سبز پشت بام این روزها در ایران گسترش و توسعه یافته و به عنصری برجسته در پروژه‌های طراحی و محوطه سازی تبدیل شده است.

روف گاردن چیست در بیانی ساده !

به بیانی آسان‌تر روف گاردن به کاشت گیاهان روی پشت بام ساختمان و محموع عملیاتی از جمله : کفپوش پشت بام، آلاچیق پشت بامی، پرگولا ، مبلمان روف گاردن و … اطلاق می‌شود. در حال حاضر، آنها اغلب در پشت بام‌های بزرگ مسکونی، همچنین تجاری- اداری و … استفاده می‌شوند. همچنین این امکان فراهم است تا در منازل معمولی نیز نصب شوند. پوشش سبز پشت بام به عنوان باغ پشت بام شناخته می‌شود. در حال حاضر، سبز کردن پشت بام، که به بهبود مسائل زیست محیطی کمک می‌کند، هنوز برای عموم شناخته شده نیست.

روف گاردن چیست در بیانی ساده !

روف گاردن چیست در بیانی ساده !

دلیل پیشرفت روف گاردن، پدیده جزیره گرمایی شهری ناشی از گرم شدن کره زمین است. امید است با ترویج فضای سبز ضمن هدف بهبود محیط زیست، فضای زندگی مردم را نیز راحت‌تر کرده و از جهات مختلف منافع اقتصادی به همراه داشته باشد.

امروزه که ازدحام و شلوغیی جمعیت به خصوص در شهرهای بزرگ به مشکلی عمده برای محیط زیست جهانی تبدیل شده است، سبز شدن پشت بام‌ها در ساختمان‌ها مورد توجه قرار گرفته است. این بار، بیایید نگاهی دقیق‌تر به دانش در مورد سبز کردن پشت بام و مزایای سبز کردن پشت بام بیندازیم. همچنین نکاتی را که باید هنگام اجرای سبزینگی پشت بام در نظر بگیرید به تفصیل مورد بحث قرار خواهیم داد. بنابراین می‌توانید از این مطلب به عنوان مرجع هنگام اجرای روف گاردن پشت بام استفاده کنید.

تاریخچه روف گاردن چیست ؟

بام سبز قطعا یک اختراع مدرن نیست. اولین روف گاردن یا باغ معلق ساخته شده در شهر بابل است. معماران آن زمان یک ساختمان بزرگ تزئین کردند که در طبقات مختلف آن، تراس ایجاد شده بود. این باغ‌ها با توجه به زیبایی و عظمتشان، آشکارا جزو «عجایب هفتگانه جهان باستان» قرار می‌گرفتند. آنها در نزدیکی رود فرات ساخته شدند و حاوی هر نوع گیاه و هر نوع درختی بودند که همگی از سراسر جهان به بابل آورده شده بودند.

اساس نگهداری از این باغ‌های شگفت‌انگیز، سیستم آبیاری خارق‌العاده‌ای بود که وجود داشت: آب به لطف چرخ‌های بزرگی که مستقیماً از رودخانه منتقل می‌شدند، در برخی از آب انبارهایی که در طبقات بالایی قرار داشتند، جمع آوری می‌شد. از آنجا، آب از تمام طبقات تراس سرازیر و آبشارها و نهرهای کوچکی ایجاد کرد که نه تنها ساختمان را زیبا و آن را شگفت‌انگیز می‌کرد، بلکه خاک را همیشه مرطوب نگه می‌داشت و آن را برای پرورش گیاهان، گل‌های تزئینی، درختان میوه و … مناسب می‌کرد. با گذشت زمان، این نوع ساخت و ساز (روف گاردن) از بین رفته و چند سالی است که ابتدا در آمریکا و در اروپا رایج شد و دوباره به مد بازگشته است.

تاریخچه روف گاردن چیست ؟

تاریخچه روف گاردن چیست ؟

اصلی‌ترین ویژگی ساخت روف گاردن چیست ؟

روف گاردن (Roof garden) قطعا پاسخ درستی به مشکلات مربوط به کمبود فضای سبز است. در حال حاضر بیشتر و بیشتر، به خصوص در مراکز شهرهای بزرگ، به نظر می رسد ایجاد یک روف گاردن راه حل مناسبی برای کسانی است که دوست دارند در طبیعت زندگی کنند، حتی اگر فقط با بتن احاطه شده باشند. این پوشش ها گیاهی هستند که در فضاهای غیر گیاهی مانند : بتون، پشت بام، تراس، طاق و غیره قرار می گیرند. آنها بدون شک تزیینی مدرن و امروزی برای ساختمان هستند. اما مطمئناً مزایای بسیاری نیز برای ساختمان به ارمغان می آورند، مزایایی که در ادامه خواهیم دید.

بهترین روش ساخت روف گاردن چیست ؟

ایجاد بام سبز پس از مراحل خاصی صورت می گیرد. اول از همه، مکانی که می خواهید باغ را ایجاد کنید، باید تجزیه و تحلیل شود. لازم است سطحی که می خواهید بپوشانید سالم بوده تا بتواند وزن قابل توجهی را تحمل کند و به طور کلی در شرایط عالی باشد. برای این ارزیابی، معقول ترین کار این است که به یک متخصص اعتماد کنید، که می تواند بررسی کند که آیا تمام شرایط برای ساخت و ساز ایمن روف گاردن وجود دارد یا خیر.

هنگامی که امکان ایجاد باغ در ایمنی کامل مشخص شد، می‌توانید برنامه‌ریزی دقیقی را انجام دهید. باید متراژ فضا، سازه‌های و عناصر، تجهیزات روف گاردن و گیاهانی که می‌خواهید استفاده کنید، در نظر گرفته شود. بهتر است دید، منطقه ای که در آن هستید و آب و هوایی که با آن مواجه خواهید شد، برای اطمینان از نگهداری خوب گیاهان مورد بررسی قرار گیرد. مراقبت از گیاهان با آبیاری حداقل سه بار در هفته در دوره اولیه و سپس رفتن به آبیاری هر دو هفته یکبار بسته به نیاز گیاهان مختلف بسیار مهم است تا کار ساخت و ساز شروع شده خراب نشود.

بهترین روش ساخت روف گاردن چیست ؟

بهترین روش ساخت روف گاردن چیست ؟

هزینه ساخت روف گاردن چقدر است؟

نمی توان هزینه دقیق یک روف گاردن را تعیین کرد، زیرا ممکن است قیمت ها بر اساس پروژه ای که در نظر دارید، متفاوت باشد. مواد مورد استفاده، گیاهانی که قرار است نصب شوند و غیره باید ارزیابی شوند. با این حال، می‌توانیم ثابت کنیم که این رقم برای پروژه‌های ساده‌تر می‌تواند کمتر و به نوعی اقتصادی باشد، برای پروژه‌های بلندپروازانه‌تر، پیچیده‌تر و خاص‌تر قطعا هزینه ساخت روف گاردن بیشتر خواهد شد.

به طور کلی می‌توان گفت که روف‌گاردن‌های فشرده هزینه‌ای به‌طور قطعی بالاتر از باغ‌های گسترده دارند و در هر صورت انجام یک پروژه در مرحله ساخت و ساز مطمئناً از ساختن روی یک سطح موجود سودمندتر است.

هزینه ساخت روف گاردن چقدر است؟

هزینه ساخت روف گاردن چقدر است؟

مزایای روف گاردن چیست ؟

چرا اقدام به ساخت روف گاردن کنیم ؟

تصمیم برای ساخت روف گاردن در پشت بام یا تراس شما می تواند به دلایل زیادی گرفته شود. بیایید بررسی کنیم بزرگترین مزایایی که می‌توان با ایجاد فضای سبز به دست آورد چیست.

اول از همه، باغ های معلق تاثیر زیبایی شناختی زیادی دارند. علاوه بر این، به لطف اجرای آنها، می توان به مزایایی دست یافت که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

به عنوان مثال، پوشش چمنی فقط یک تزیین نیست، بلکه به عنوان یک عایق صوتی برای سازه عمل می کند. بنابراین، به دلیل داشتن یک جاذب طبیعی صدا، از آلودگی صوتی که از شلوغی بیرون می آید، جلوگیری می کند. همچنین پتانسیل آن برای تضمین عایق حرارتی سازه، افزایش حفظ حرارت در داخل ساختمان و کمک به خنک نگه داشتن آن در تابستان بسیار مهم است.

مزیت بزرگ دیگر، علاوه بر عایق حرارتی سازه، توانایی پوشش برای حفظ و محافظت از وضعیت سطحی (سطح بام) از شرایط بد آب و هوایی بوده که روف گاردن روی آن قرار گرفته است.

مزایای نصب روف گاردن مطمئنا نه تنها فنی، بلکه اقتصادی است. در واقع ایجاد روف گاردن به میزان قابل توجهی ارزش خانه‌ای را که در آن ساخته شده است، افزایش می‌دهد.

مزایای روف گاردن چیست ؟

مزایای روف گاردن چیست ؟

از مهم‌ترین مزایای روف گاردن

تأثیر مفیدی که بر بزرگسالان و کودکان برای لذت بردن از یک فضای سبز مهم است و اغلب کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

حضور در فضاهایی که مستقیماً با طبیعت در تماس هستند، مخصوصاً برای کودکان مهم است. مطمئناً راهی برای ایجاد هماهنگی و آرامش، با روحیه بهتر و راحتی بیشتر آنها است. اما همچنین راهی برای آموزش آنها نیز است. با استفاده از فضاهای سبز، کودکان یاد می گیرند که طبیعت را دوست داشته باشند و به آن احترام بگذارند و در عین حال یاد می گیرند که به نسل بشر احترام بگذارند و با سایر نمایندگان انسان به شیوه ای بردبارتر، مدنی و هوشمندانه ارتباط برقرار کنند.

از مهم‌ترین مزایای روف گاردن

از مهم‌ترین مزایای روف گاردن

نحوه طراحی و نحوه ساخت روف گاردن چیست ؟

طراحی روف گاردن با تحلیل و تقسیم بندی فضای موجود آغاز می شود. اگر با فضاهای بسیار کوچک سر و کار دارید، مهم است که با عناصر مبلمان زیاده روی نکنید.

توزیع عناصر مختلف برای داشتن یک نتیجه متعادل و هماهنگ ضروری است. علاوه بر خوش سلیقه بودن، در حین طراحی، مهارت های فنی خاصی نیز ضروری است، زیرا ایجاد روف گاردن مشکلاتی در رابطه با عایق رطوبتی، نفوذ آب و غیره دارد.

همچنین بسیار مهم است که یک برنامه ریزی خوب در رابطه با آبیاری و روشنایی داشته باشید تا همه چیز کاربردی باشد.

بسته به نوع باغ (فشرده یا گسترده)، زهکشی آب باید متمایز شود و مواد مناسب برای پروژه خریداری شود. در واقع تجهیزات روف گاردن تکمیل شود.

 

بهترین گیاهان برای استفاده در روف گاردن

بهترین گیاهان برای استفاده در روف گاردن

بهترین گیاهان برای استفاده در روف گاردن

انتخاب گیاهان باید قبل از هر چیز با در نظر گرفتن آب و هوا و قرار گرفتن در معرض آفتاب در تراس یا مکانی که در آن قرار می‌گیرند، انجام شود. مهم است که تحت تأثیر ذائقه یا علاقه شخصی خود به یک نوع گیاه خاص قرار نگیرید. شاید گیاهان مورد علاقه شما، برای محیطی که در آن قرار می گیرد، مناسب نباشد.

گیاهان باید کاملاً دارای ویژگی های مناسب برای قرارگیری در مکان مورد نظر باشند تا بتوانند با سایر گونه های موجود در پروژه همزیستی کنند.

به طور کلی می توان از انواع گیاهان زیر برای ایجاد روف گاردن استفاده کرد:

چمن طبیعی یا مصنوعی

درختان و درختچه‌ها با اندازه‌های مختلف

گیاهان گلدار و گل‌های تزئینی

گل چند ساله و همیشه سبز

گیاهان بالارونده (پیچک، یاس و …)

دانستن عمیق ویژگی‌های هر گیاه یا گونه بسیار مهم است تا بتوان درجات رشد هر یک از آنها را نیز ارزیابی کرد. در واقع گیاهانی هستند که سریع‌تر رشد می‌کنند و گیاهانی که رشد کمتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *